Vandring till Vöringsfossen

Vandring till Vöringsfossen

Utsikt över Vöringsfossen

Vöringsfossen är ett väldigt vackert vattenfall i Eidfjord i sydvästra Norge. Det är en av de mest populära besöksmålen i Norge och jag kan verkligen förstå varför. Det upptäcktes 1821 och har varit väldigt populärt ända sen dess. Fallet är totalt på 182 meter och det högsta fallet är 145 meter ner i Måbödalen.

I juli 2019 gjorde jag och en kompis en roadtrip kring Hardangerfjorden. Vöringsfossen var vårt första riktiga stopp och aktivitet som vi gjorde på resan och vi gillade det jättemycket. Efter att ha kört i över en dag var vi väldigt taggade på en vandring till Vöringsfossen. När vi var på väg dit såg vi plötsligt en skylt om en utsiktsplats för vattenfallet och vi bestämde snabbt att det måste vi ju se. Jag tror utsiktsplatsen har funnits här länge, men området såg nytt och fint ut med en restaurang och utsiktsplats ner mot dalen och vattenfallet.

Det var väldigt mycket folk här, men det var också coolt att se vattenfallet uppifrån. Det här gjorde oss ännu mer sugna på att göra vandringen nere i dalen till vattenfallet.

Vandring till vattenfallet

Så vi fortsatte köra ner för den slingriga vägen och missade nästan startpunkten. Precis innan en lång tunnel finns det ett ställe där man kan parkera bilen precis vid vägen. Inte alls många parkeringsplatser faktiskt. Men vi lyckades hitta en plats så vi kunde börja vår vandring. Vandringen härifrån är bara 1,7 km enkel väg. Det är inte så långt, men det är inte direkt enkla leder att gå på, utan mest klättring över stora stenar hela vägen. Vägen kändes väldigt lång, men det var skönt att röra på sig efter all tid i bilen.

Det var sent på eftermiddagen i mitten av sommaren och Norge hade en av sina varmaste dagar hittills i år. Jag och min kompis lyckas alltid träffas under sommarens varmaste dagar, det var samma sak när vi paddlade kanot i Ronnebyån och paddlade kajak i Gryts skärgård. Jag antar att det bidrog till att vandringen kändes ganska jobbig. Efter ett tag dock så började vi äntligen både se och höra vattenfallet. När vi kom fram såg vi att det också fanns en fin dubbelregnbåge där.

När vi fortsatte vidare och kom närmare vattenfallet kunde vi inte bara se och höra det, utan även känna det. Även om vattenfallet sprutade vatten på oss så var det skönt att sitta där en stund och njuta av utsikten och ta in omgivningen. Vi var båda ganska tagna av hur vackert det var. Ganska svårt att fånga på bild hur mäktigt det kändes dock.

Det kanske inte ser så mycket ut på bilderna och inte den längsta vandringen, men det var verkligen en riktigt härlig upplevelse. Det är fortfarande en av höjdpunkterna den här sommaren. Jag kan inte rekommendera det tillräckligt! Jag är glad också att jag tog med mig mina vandringskängor på grund av den steniga leden. Det hade varit lite jobbigt med andra skor på det underlaget.

Tack Norge och Vöringsfossen!



1 thought on “Vandring till Vöringsfossen”

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *